Príbeh Plain Power

„Ahojte,

volám sa Martinka a som zakladateľkou konceptu
Plain Power.
K práci s čokoládou, výrobe praliniek a celkovo k tvorbe pomocou jedla som sa dostala tak trochu náhodou.
Jednoducho sa to stalo. 
Naslúchala som svoju intuíciu a zrazu ma to pohltilo.
Porozprávam Vám o tom viac.“

Počas toho ako som pracovala v architektonickom ateliéri som veľa cestovala, spoznala som inšpiratívnych ľudí, veľa čítala a sama som zmenila stravovanie – prestala som jesť mäso a postupne aj mliečne výrobky. Začala som sa zaujímať o zdravie a o to, aký vplyv majú jednotlivé potraviny na kvalitu života. Nahliadla som do princípov tradičnej čínskej medicíny, ayurvédy a zrazu som sa pozerala inak na svoje telo. Pochopila som, že naše telo je jeden múdry celok a všetko so všetkým súvisí, že je vymyslené k dokonalosti. Myslím si, že tým, že som zmenila stravovanie, zmenilo sa aj moje myslenie a pohľad na život. Záležalo mi na tom, čím kŕmim svoje telo, ale aj myseľ.  Mala som veľkú vášeň pre varenie a pečenie, rada som trávila svoj voľný čas v kuchyni, kde som vymýšľala nové recepty, kombinovala rôzne potraviny a experimentovala s nimi.

Rok 2020 bol pre mňa asi najviac magickým rokom a vtedy vznikla aj myšlienka konceptu Plain Power. Na začiatku to bol hobby projekt, popri zamestnaní a pôvodne som s ľuďmi na sociálnych sieťach vďaka nemu chcela zdieľať inšpiratívne recepty, myšlienky a moju voľnočasovú tvorbu.

Plain Power pre mňa znamená sila jednoduchosti = doslovný preklad anglických slov, no pre mňa má hlboký význam. Pretože prinavrátenie sa k jednoduchosti v stravovaní, jednoduchosti zmýšľania, jednoduchosti bytia mi dáva zmysel a je pilierom mojej tvorby. Ja sama sa stravujem bezlepkovo a prevažne vegánsky. Snažím sa nekupovať polotovary a jesť, čo najviac jednodruhových potravín a takých, ktoré majú čo najjednoduchšie zloženie. A tento princíp premietam aj do mojej tvorby a výroby. Vďaka tomuto konceptu chcem dovoliť ľuďom ochutnať svet trochu inak.

Jedného dňa ku mne prišla myšlienka – vyrob pre svojich blízkych čokoládové pralinky. A tak som začala googliť, sledovať svetových čokolatierov a pohltilo ma to natoľko, že som si objednala základné vybavenie, suroviny a v našej kuchyni doma vznikli prvé pralinkové lastovičky. Dnes sa smejem, že, úprimne, s nulovými znalosťami dokázali vtedy vôbec nejaké pralinky vzniknúť, pretože dnes už viem koľko faktorov ovplyvňuje výsledok, na čo všetko je dôležité dať pozor.

Myšlienka výroby praliniek ma aj po čase držala, tak som pustila identitu projektanta a začala sa v tejto oblasti vzdelávať a dorobila som si kurzy, ktoré sú potrebné pre podnikanie v oblasti gastra. Keď som zariadzovala svoju výrobňu a sen sa začínal zhmotňovať, nemala som potrebu vymýšľať nový názov značky a naďalej som tvorila pod konceptom PLAIN POWER, pretože toto slovné spojenie vystihuje hodnoty, ktoré som pretavila aj do tvorby praliniek. K ich výrobe pristupujem tak, aby mali čo najčistejšie zloženie – do jednotlivých náplni nepridavám konzervanty a látky na umelé predlžovanie spotreby, ale sú navrhnuté tak aby boli vyladené a dosiahla sa čo najdlhšia spotreba prirodzenou cestou.

Myšlienkou mojej tvorby je príchute sezónne obmieňať. Na jeseň a v zime sú príchute viac orieškové a prispôsobené chladnejšiemu počasiu (čiže obsahujú viac aromatickejších korenín a kombinácie sú zvolené také, ktoré ladia k ročnému obdobiu). S príchodom teplejších dní, už do ponuky dopĺňam viac ovocné a ľahšie príchute.

Ak Vás moja  cesta zaujíma ešte viac, môžete si o tom prečítať tu.

Pozývam Vás, ochutnať svet trochu inak.

Svet podľa môjho gusta.